Skoč na obsah Skoč na menu

Kašeľ

Deti môžu kašľom reagovať na znečistené prostredie ( prach, peľ, chemické výpary, cigaretový dym), ale najčastejšie je príznakom infekcie dýchacích ciest.

Je nesmierne dôležité rozlíšiť, o aký kašeľ sa jedná. Táto informácia je pre lekára kľúčová na určenie správnej liečby. Dieťa zväčša na požiadanie v ambulancii nepredvedie ten „ skutočný kašeľ“

Zväčša sa jedná o ochorenie vírusového pôvodu, ktoré nevyžaduje liečbu antibiotikami. Vírus , t.č. najmä chrípky, výrazne poškodí sliznicu dýchacích ciest a preto kašeľ trvá dlho, až kým nedôjde k jej obnoveniu

 

Suchý kašeľ

Suchý kašeľ je značne nepríjemný, pretože ide o kašeľ dráždivý, vysiľujúci a neproduktívny, čo znamená, že nevykašliavame žiadny hlien. Takýto kašeľ býva najčastejšie prítomný hneď na začiatku ochorenia, po niekoľkých dňoch ( 2-3 dni) choroby sa môže zmeniť na produktívny - vlhký kašeľ.

Suchý kašeľ je potrebné vždy tlmiť, pretože chorého veľmi unavuje a vyčerpáva. Na tlmenie kašľa je potrebné užívať tzv. antitusiká ( Tussin, Paxeladine, Sinecod, Robitussin antitussicum, Aspecton)

 

Vlhký kašeľ

Vlhký, produktívny kašeľ je sprevádzaný tvorbou hlienu, najčastejšie nastupuje po fáze suchého kašľa.

Vlhký kašeľ sa nemá potláčať, naopak je potrebné hlien zriediť nielen liekmi, ale aj dostatkom tekutín a podporiť jeho vykašliavanie, aby sa ho telo čo najskôr zbavilo. Používame lieky na zriedenie hlienu a podporu vykašliavania - mukolytiká, expektoranciá (Ambrobene, Mucosolvan, Solmucol, Erdomed, Hedelix, Prospan, Bromhexin, Bronchipret, ACC, Flavamed...)

Lieky na vykašliavanie nepodávame nikdy večer, najneskôr okolo 15-16 hod poobede. Dráždili by sme tým dieťa v noci na kašeľ. Aby sme predišli nočnému kašľu, môžeme kombinovať pri vlhkom kašli lieky na vykašliavanie ráno a poobede a na noc podáme liek na tlmenie kašľa.

 

Zmiešaný kašeľ

Ak sa počas dňa strieda vlkhký kašeľ so suchým, podáme Stoptussin.

 

Štekavý kašeľ

Je príznakom laryngitídy. Typicky sa objavuje počas noci, takmer z plného zdravia, je sprevádzaný sťaženým nádychom, zachrípnutím, zväčša bez teploty. Ako prvú pomoc doma umožníme dieťať dýchať studený vzduch pri otvorenom okne, ak máme doma, podáme dieťaťa prednison tabletku alebo čípok.

Dieťa do 10 kg.... 10mg Prednisonu

Dieťa 10-15 kg.....15mg Prednisonu

Dieťa 15-20 kg......20mg Prednisonu

 

Inhalačná liečba

Používame elektrický inhalátor, kde dieťa inhaluje roztok izbovej teploty ( nikdy nie teplé pary)

Pri suchom kašli odporúčame inhaláciu Vincentky- 4ml alebo kyseliny hyalúronovej (Yabro)- 1 amp., pri vlhkom kašli kombinuje Vincentku-2ml + Ambrobene roztok 2ml

 

Rodičia sa pri kašli často obávajú, že „to zlezie na priedušky“. Musím povedať, že za posledné 3 týždne som nemala ani jedno dieťa so zápalom priedušiek. Dieťa, ktoré nemá už teploty, liečime rovnako, či má, alebo nemá nález na prieduškách, pokiaľ nepíska na prieduškách.

 Kedy má dieťa s kašľom navštíviť lekára

- Ak je kašeľ sprevádzaný vysokou teplotou

- Ak dieťa sťažene dýcha a píska alebo chrčí na hrudníku

- Ak napriek liečbe trvá v rovnakej intenzite a frekvencii viac ako 7 dní- Dôležité je, že dieťa kašle menej často, aj keď stále škaredo, najdlhšie pretrváva ranný kašeľ a kašeľ po námahe... aj niekoľko dní

- Ak dieťa vykašliava žltý, zelený alebo krvavý hlien