Skoč na obsah Skoč na menu

Alergia – ako si s ňou poradiť bez návštevy lekára?

Alergická sezóna je pred nami a jej prejavy nás často prekvapia zo dňa na deň. Dostať sa akútne k alergológovi je úplne nemožné, často aj praktický lekár je ťažšie dostupný, najmä cez víkendy, keď najčastejšie trávime čas vonku. Ako si môžeme pomôcť aj bez vyhľadania lekárskej starostlivosti? Aké lieky sú voľne dostupné v lekárni bez predpisu?

K prejavom sezónnej alergie na pele a trávy patrí najmä kýchanie, svrbenie a slzenie očí, riedky, vodnatý sekrét z nosa, začervenané a opuchnuté oči.

Väčšina liekov je na lekársky predpis, ale prešla som si jednotlivé prípravky a vybrala tie, ktoré sa dajú kúpiť na voľno. Na liečbu používame 3 druhy liekov:

  • CELKOVÉ ANTIHISTAMINIKÁ – lieky, ktoré tlmia celkovú alergickú reakciu – v lekárni sa dá kúpiť 7 dňové balenie – Claritine, Zodac, Zyrtec, Nestibil
  • KVAPKY DO OČÍ – Livostin, Ocutein allergo, Vividrin Ectoin
  • KVAPKY DO NOSA – Livostin, Vividrin Ectoin, Allergodil, Vibrocil


  Alergický zápal Infekčný zápal
Začervenanie    
Opuch    
Slzenie    
Hnisavý výtok    
Svrbenie    
Kýchanie    
Symetria  OBE OČI  ZAČÍNA LEN 1 OKO
Infekčnosť    

 

Toto je liečba pre akútny stav, ktorý viete zvládnuť aj bez okamžitej návštevy lekára. Pri opakovaných, sezónnych ťažkostiach by ste mali vyhľadať alergológa, ktorý nastaví dlhodobejšiu liečbu.

Veľmi dôležité je po príchode z vonku sa osprchovať a umyť si vlasy, aby ste sa zbavili peľu, menej často vetrajte, existujú protipeľové sieťky na okná, peľové filtre do auta.

Netreba zabúdať na nosovú hygienu prostredníctvom prípravkov s obsahom morskej vody, ideálne aj s obsahom mangánu ( Sterimar Mn), ktoré čistia nosovú sliznicu od alergénov (slúžia aj ako prevencia), pôsobia zvlhčujúco a regeneračne.

Vhodné je tiež používanie bariérových sprejov ( Taffix, Nasalese, Allerhin...), ktoré na sliznici nosa vytvárajú ochrannú mechanickú bariéru proti alergénom a pôsobia teda preventívne.

V súčasnosti je v detských kolektívoch rozšírený aj infekčný zápal spojiviek, kde príčina a teda aj liečba je úplne odlišná ako pri alergii ! Preto je dôležité tieto dve diagnózy odlíšiť a správne liečiť. – viď tabuľka.

Pri infekčnom zápale môžeme hneď v úvode použiť Ocu-flash alebo Desodrop kvapky. Ak sa stav nezlepší do 24 hod, je potrebné nasadiť antibiotické kvapky, ktoré sú však iba na recept. Dôležité je, že infekčný zápal sa ľahko môže šíriť na iných jedincov, preto takéto dieťa, na rozdiel od alergického zápalu nepatrí do kolektívu.

 

MUDr. Miroslava Moravčíková, 5.5.2023